Палетът е плоска конструкция, използвана за транспорт и преместване на товарни единици по-ефективно, безопасно и ергономично. Употребата на палета, такава каквато я познаваме днес, е разработена по време на Втората световна война. Палетите обикновено се изработват от дърво, пластмаса или метал, като изборът зависи от натоварването и средата на използване.
Какво е стандартен размер на палетите?
Международни стандартни размери не съществуват поради значителните разлики в дефинициите на палети, стандартите за тяхната конструкция и терминологиите в различни страни. Въпреки това, националните стандарти и неофициалните отраслови стандартни размери са често срещани, затова се свържете с местната асоциация или организация за повече информация.
Не всички индустриални мотокари са съвместими с всички видове палети – проверете размерите на палета и натоварването преди да определите изискванията за вилиците.
Теглото и съдържанието на товарните единици влияят на центъра на тежестта и остатъчния капацитет на индустриалния мотокар, необходим за подреждане.
Размерите на дървените палети често варират в зависимост от страната и употребата. Най-често използваният размер на палети в Европа е 1200 x 800 мм.
Известен още като палет с 4-странен достъп, блок палет или евро палет.
Има блоков дизайн с долни дъски от двете страни и в центъра. Палетът може да се хване с вилици от четири страни: има два отворени прохода и два прохода, перпендикулярни на долните дъски. Това улеснява боравенето с товара, тъй като почти всеки модел мотокар може да работи с такъв палет поради отворените мерки и скосените ъгли и дъските на дъното, които улесняват влизането в палета.
Този тип палет е често срещан в Европа (с изключение на Обединеното кралство).
Известен също като четирипосочен палет, блоков палет или GKN палет
Състои се от блокова конструкция с долни дъски от всичките четири страни и центъра. Позволява 4-странен достъп по всички долни дъски.Това улеснява обработката на товари, тъй като почти всеки модел мотокар може да работи с такъв палет, с изключение на моделите с опорни вилици. Долните пръти улесняват захващането на палета с вилица.
Този тип палет е често срещан в Обединеното кралство.
Известен също като четирипосочен палет, палет с долна лента, палет за хранителни стоки, палет GMA (САЩ) или CPC палет (Канада)
Има блоков дизайн със странична надлъжна лента (с изрези за вилици). Палетът може да се хване с вилици от всички страни. За хоризонтално движение на такива палети можете да използвате ръчни и електрически модели асансьори, както и модели с повдигащи опорни вилици.
При нископрофилни вилици, както при ръчните колички (ниска височина на повдигане), ричтракове, стакери с широко разположени опорни вилици или мотокари, такъв палет може да се вземе само от широката страна. Долните пръти улесняват захващането на палета с вилица.
Този тип палет е често срещан в Северна Америка, Африка и Азия.
Известен също като двупосочен палет, блок палет или палет с долна лента
Блоков дизайн със странични и централни долни летви, които могат да бъдат хванати само от две страни. Улеснява обработката на товари, тъй като почти всеки модел мотокар може да работи с такъв палет, с изключение на моделите с опорни вилици. Долните пръти улесняват захващането на палета с вилица.
Този тип палет е често срещан в Африка и Азия.